CIE-H10 was discontinued. Please refer to CIE-H10A for alternative.
CIE-H10 is an Ethernet remote I/O controller that has 8 photo coupler input ports and 8 relay output ports.
This remote I/O controller is additionally equipped with a RS232 serial interface to allow your serial devices to establish an Ethernet networking connection.
CIE-H10 mainly enables you to extend the distance of the I/O control system,
therefore you can remotely control and monitor your I/O devices over the Internet from anywhere in the world.
As well as with a simple management tool (ModMap), this Ethernet remote I/O controller comes preloaded with a user web page,
which is available to customize with your graphic images, to ease control and surveillance on the website.
Besides, a Macro function allows each relay output to be automatically controlled as set by simple logic formula.
Since this Ethernet remote I/O controller has various methods to control relay outputs and monitor digital inputs such as HTTP, Modbus/TCP, and Serialized Modbus/TCP,
it is available on various environments such as Remote PC Power Control,
Internet Switch, etc.
| Digital Input Port | |
| Number of Ports | 8 |
|---|---|
| Interface | Isolated by Photo-coupler |
| Electric Parameter | MAX VIL=1.2V, MIN VIH=4.5V |
| Maximum Input Voltage | DC 24V |
| Digital Output Port | |
| Number of Ports | 8 |
| Interface | Isolated by Relay |
| Relay Capacity | 5A(DC28V) |
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | 1 x RS232 Port |
| RXD, TXD, RTS,CTS, DTR, DSR, GND | |
| ± 15KV ESD Protection | |
| Connector | DB9M Connector |
| Serial Port Property | |
| Data Rate | 300bps ~ 230,400bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 1.5, 2 |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| 1000 VAC Isolation | |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARTP, Ethernet, TELNET |
| TFTP, DHCP, PPPoE, DNS, HTTP, Modbus/TCP | |
| Configuration and Monitoring Tool through Ethernet | |
| Telnet Login | |
| Security | IP & MAC filtering - Restrict host or network |
| Password for Configuring | |
| Digital I/O Port Communication Mode | Modbus/TCP, HTTP, Stand alone(by simple equation) |
| Communication Mode | TCP Server(T2S) |
| TCP Client(COD) | |
| TCP Server/Client with AT Command(ATC) | |
| UDP Mode(U2S) | |
| Additional Functions | Remote Debug Function |
| TCP Server/Client Mode | |
| Sending MAC address Option | |
| Indicators(LEDs) | |
| Power | Red |
| Status | Yellow, The Current Status |
| Ethernet Link | Red - 10M Ethernet, Green - 100M Ethernet |
| Ethernet RXD | Yellow |
| Ethernet TXD | Green |
| Digital Input | Yellow x 8 |
| Digital Output | Green x 8 |
| Management | |
| ezManager | Configuration and Monitoring Tool through Network and Serial |
| Telnet | Telnet Login |
| AT Command | Configuring in ATC Mode |
| Software | |
| ezManager | Configuration Tool for Windows |
| ModMap | Management Tool of I/O controllers for Windows |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 153mm x 126mm x 32mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5±0.5V |
| Current Consumption | 510mA typical |
| Operating Temperature | 0℃ ~ +55℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Certificate | |
| KC | Registration(KN 22, KN 24) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| CIE-H10-BO |
CIE-H10 |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| DCA-H10 |
Dry Contact Adapter (DCA) |
|
| MOUNTER |
Datasheet |
|
| SC |
Serial cable datasheet |
|
| DVD |
DVD with configuration tools and documentation |