
The SIG-5540 is a remote I/O gateway with four digital input ports and an Ethernet interface. It allows monitoring of remote device or sensor states using Modbus TCP from data centers, HMIs, or SCADA systems. The device also works with Modbus TCP software and mobile apps.
We provide free software and a smartphone app called ModMap to help manage multiple devices conveniently.
Each digital input port supports a counter function, enabling both state monitoring and counting applications.
The device supports up to four simultaneous TCP connections so HMI, software and apps can monitor at the same time.
| Digital Input | |
| Input Type | Dry Contact / Wet Contact / NPN / PNP |
|---|---|
| Input Voltage Range | 4.5V ~ 25V |
| Number of Ports | 4 ports |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| Software Functions | |
| Protocols | IPv4/IPv6 Dual Stack |
| TCP/UDP | |
| ICMP, DHCP, mDNS, Modbus/TCP | |
| SSL/TLS | |
| Indicators | |
| LED | MTX, MRX, Di0, Di1, Di2, Di3 |
| Management | |
| spFinder | Configuration and Monitoring Tool |
| Security | Password |
| Dimension | |
| Size | 94mm x 57mm x 24mm |
| Weight | about 64g |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5±0.5V |
| Protection | Reverse Voltage Protection / Surge Protection |
| Current Consumption | Typically, 284mA |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Certificate | |
| KC | Registration(KN 32, KN 35) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
| FCC | FCC Part 15 Subpart B, Class A |