* The above information is subject to change and Sollae Systems is not responsible for any changes.
| Serial Physical Interface |
| Serial Interface |
RS232 - RXD, TXD, RTS, CTS, GND |
| RS422 - RX+, RX-, TX+, TX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors |
| RS485 - TRX+, TRX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors |
| Connector | 9 pin D-sub male |
| Isolation | Electrically isolated (2500Vrms for 1 minute) |
|
| Serial Port Property |
| Baudrate | 1,200bps ~ 230,400bps |
| Data Bits | 8bits, 7bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 2 |
|
| Network Physical Interface |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense |
|
| Software Functions |
| Protocols | IPv4/IPv6 dual stack |
| TCP, UDP, ICMP, DHCP, mDNS, Modbus/TCP |
| Modbus/RTU, Modbus/ASCII, SSL/TLS |
| Security | Password |
|
| Indicators |
| LED | PWR, STS, MTX, MRX, STX, SRX |
|
| Management |
| spFinder | Configuration and Monitoring Tool through Network |
| Security | Password |
|
| Dimension |
| Size | 158mm x 90mm x 24mm |
| Weight | About 364g |
|
| Operating Environment |
| Input Voltage |
Terminal Block: 8.5V ~ 38V |
| DC JACK: DC 4.5V ~ 5.5V |
| Current Consumption | Typically, 2W at DC 12V and 1.6W at DC 5V |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
|
| Certificate |
| KC | Registration(KN 32, KN 35) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
|