
CSW-H85K2 is a serial WLAN device server that converts data of serial devices without TCP/IP function to TCP/IP data in compliance with the IEEE802.11b/g WLAN standard.
It supports RS422/RS485 as well as RS232 interface.
Wireless network communication function is provided by simple connection.
Therefore, various industrial serial devices can be monitored and controlled remotely.
CSW-H85K2 supports the Wireless RSSI mode.
IPv4/IPv6 Dual Stack, and Address Auto Setting function.
Above all, there is a feature that can be set without AP by mobile devices such as smart phones or laptops through Soft AP function.
In addition, its embedded WPA-Enterprise security protocol further enhances data security, while maintaining high reliability even in special
environments where enterprise security is required.
CSW-H85K2 can be easily applied to environments where wired work is difficult, and is especially suited for a variety of applications including
Internet sign boards,
automatic remote meter reading, and patient monitoring devices.
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | RS232 - RXD, TXD, RTS, CTS, GND |
|---|---|
| RS422 - RX+, RX-, TX+, TX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors and TVS | |
| RS485 - TRX+, TRX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors and TVS | |
| ±15KV ESD Protection | |
| Serial Port Property | |
| Baudrate | 300bps ~ 230,400bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Properties | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 2 |
| Flow Control | RTS/CTS Hardware |
| Network Interface | |
| Wireless LAN Interface | IEEE802.11b/g Wireless LAN |
| Supplied with a dipole 2dBi Antenna | |
| SMA connector for external antennas | |
| Software Functions | |
| Wireless LAN Mode | Ad-Hoc, Infrastructure |
| Soft AP: WEP, Simple DHCP Server | |
| Protocols | IPv4/IPv6 Dual Stack, ICMPv6/TCPv6/UDPv6 |
| TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, TELNET | |
| DHCP, DNS, DDNS | |
| TELNET COM Port Control Option (RFC 2217) | |
| Security | WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| WPA-Enterprise: EAP-TLS, EAP-TTLS, PEAP | |
| IP & MAC Filtering - Restrict Host or Network | |
| Password for Configuring | |
| Communication Mode | TCP Server (T2S) |
| TCP Client (COD) | |
| TCP Server/Client with AT Command (ATC) - Patent | |
| UDP Mode (U2S) | |
| Additional Functions | Debug Function |
| Sending MAC address Option | |
| Factory Reset | |
| Wireless RSSI (Received Signal Strength Indication) Mode | |
| Indicators (LEDs) | |
| Power | Red |
| Status | Yellow, The current status |
| Wireless LAN Link | Green |
| Wireless LAN RXD | Yellow |
| Wireless LAN TXD | Green |
| Management | |
| ezManager | Configuration and Monitoring through Network and Serial |
| TELNET | TELNET Login |
| AT Command | Configuring in ATC Mode - Patent |
| Supplementary Software | |
| ezManager | Configuration Tool for Windows through Network and serial |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 88.5mm x 57.0mm x 23.0mm (Without an Antenna) |
| Operating Environments | |
| Input Voltage | DC 5±0.5V |
| Current Consumption | 260mA Typical |
| Operating Temperature | -10℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Certificate | |
| KC | Certificate(KN 32, KN 35, KN 301 489-1, KN 301-489-17) |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| CSW-H85K2-BO |
CSW-H85K2 (KC Approval) / Dipole Antenna |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| SC |
Serial cable datasheet |
|
| Wiring Adapter |
Wiring Adapter for RS422, RS485 DB9F-TB5 | |
| BRACKET_BLACK |
Datasheet |
|
| MOUNTER |
Datasheet |
|
| ANT_DIPOLE_K |
TB-2400/5000(2dBi) Basic Antenna |