SMG-5410 / RS232 Modbus Gateway
Product
Specification
Download
Ordering Info
SMG-5410 is an industrial Modbus Gateway that converts and routes Modbus data between the serial line and Modbus/TCP.
This can help to communicate between Modbus master (or slave) of serial line and Modbus slave (or master) of network.
SMG-5410 provides 10/100Mbps Ethernet and RS232 serial port.
The SMG-5410 is the ideal solution for integrating RS232 Modbus RTU/ASCII sensors into SCADA systems. It ensures accurate data readings and seamless data transmission via Modbus TCP.
Features
- RS232 Modbus Gateway
- 10Base-T/100Base-TX Ethernet
- RS232 serial port
- Support multiple TCP connection (Max. 4 channels)
- Industrial temperature range (-40℃ ~ +85℃)
* The above information is subject to change and Sollae Systems is not responsible for any changes.
| Serial Physical Interface |
| Serial Interface | RS232 |
| RXD, TXD, GND, RTS, CTS |
| Connector | 9 pin D-sub male |
|
| Serial Port Property |
| Baudrate | 1,200bps ~ 230,400bps |
| Data Bits | 8bits, 7bits with Parity |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 2 |
|
| Network Physical Interface |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense |
|
| Software Functions |
| Protocols | IPv4/IPv6 dual stack |
| TCP, UDP, ICMP, DHCP, Modbus/TCP, mDNS |
| Modbus/RTU, Modbus/ASCII |
| Security | Password |
|
| Indicators(LEDs) |
| PWR | Red |
| RUN | Yellow |
| LINK | Green |
| MRX | Green |
| MTX | Green |
| STX | Green |
| SRX | Green |
|
| Management |
| spFinder | Configuration and Monitoring Tool through Network |
|
| Dimension |
| Size | 89mm x 57mm x 23mm |
|
| Operating Environment |
| Input Voltage | DC 5V±0.5V |
| Protection | Reverse Voltage Protection / Surge Protection |
| Current Consumption | 145mA typical |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
|
| Certificate |
| KC | Registration(KN 32, KN 35) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
| FCC | FCC Part 15 Subpart B, Class A |
|
Technical Documents
Utilities