
The SIG-5550 is a remote I/O gateway with two relay output ports and an Ethernet interface. The device is controllable via Modbus TCP from data centers, HMIs, or SCADA systems. It also works with Modbus TCP software and mobile apps.
We provide free software and a smartphone app called ModMap to help manage multiple devices easily.
The device supports ON/OFF control and pulse control via Modbus TCP requests. Relay outputs support both NO (Normally Open) and NC (Normally Closed) modes. Up to four simultaneous connections are supported so HMI, software and apps can monitor and control concurrently.
| Digital Output | |
| Output Type | Relay (Type C - NO/NC, Max DC 30V/5A with resistive load) |
|---|---|
| Number of Ports | 2 ports |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| Software Functions | |
| Protocols | IPv4/IPv6 Dual Stack |
| TCP/UDP | |
| ICMP, DHCP, mDNS, Modbus/TCP | |
| SSL/TLS | |
| Indicators | |
| LED | PWR, STS, MTX, MRX, Do0, Do1 |
| Management | |
| spFinder | Configuration and Monitoring Tool |
| Security | Password |
| Dimension | |
| Size | 94mm x 57mm x 24mm |
| Weight | about 68g |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5±0.5V |
| Protection | Reverse Voltage Protection / Surge Protection |
| Current Consumption | Typically, 328mA |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Certificate | |
| KC | Registration(KN 32, KN 35) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
| FCC | FCC Part 15 Subpart B, Class A |