
IDIS-100 is a solution optimized for Internet of Things environments that collects data from multiple distributed remote devices (Gateways) and enables multiple HMIs or user applications to utilize this data in real-time. The IoT Data Hub comes with a dedicated map-based HMI software that enables easy control and monitoring of these devices. This all-in-one solution is perfect for the IoT environment, providing efficient data integration and control.
| Network Interface | |
| Ethernet | 10Base-T or 100Base-TX (RJ45) |
|---|---|
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| Software Function | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TELNET |
| TFTP, DHCP, DNS, SSL3.0 / TLS1.0, Modbus/TCP | |
| Security | SSL (Secure Socket layer) |
| Password for Configuring | |
| Operating System | MIC RTOS |
| Indicators (LEDs) | |
| PWR, LINK, STS, ACT, HMI | |
| Supplementary Software | |
| IDIS Manager | Configuration Tool for Windows O/S |
| IDIS Maker | Design Part of Simple HMI for Windows O/S |
| IDIS Viewer | Run Part of Simple HMI for Windows O/S |
| Dimension | |
| Size | 437mm x 240mm x 44mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | AC 85V ~ 264V |
| Power Consumption | 10W |
| Operating Temperature | 0℃ ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Certificate | |
| KC | Registration(KN 22, KN 24) |