The motor controller is a combination of the PHPoC Black (P4S-341N) programmable wired Ethernet IoT board with built-in firmware and the Stepper Motor Controller II (PES-2405N) with hardware interfaces for motor control functions.
The Stepper Motor Controller II (PES-2405N) is a PHPoC smart expansion board designed to control stepper motors smoothly and precisely using micro-stepping technology. The Stepper Motor Controller II has built-in hardware design and firmware needed to control stepper motors. With the Stepper Motor Controller II, you can easily control various types of stepper motors. The T-type can be fixed with screws at the top of the board, and the S-type can be fixed with screws on the side, using terminal blocks that allow additional expansion boards to be mounted.
To use the stepper motor controller, you need PHPoC Debugger software. After connecting the product to the PHPoC Debugger, you need to write code for motor control operations using the Stepper Motor Controller II (PES-2405N) dedicated library. For more details, please see PHPoC Quick Start below.
PHPoC Quick Start >
| Motor | |
| Functions | Mirco-stepping (maximum division rate: 1/32) |
|---|---|
| Acceleration/Deceleration Control | |
| Resonance Avoidance Function | |
| Dynamic Current Control | |
| 4 Limit Switch Interface | |
| Protections | Overcurrent Protection |
| Thermal Shutdown | |
| Undervoltage Lockout | |
| Power | Input Voltage: DC 4V ~ DC 18V |
| Maximum Current: 1A each coil | |
| Physical Interface | |
| Motor | 1x6 5mm pitch terminal block - S type, T type |
| Limit Switch | 2x5 pin header |
| Slave ID | DIP Switch |
| Indicators | |
| LED | 3.3V, PWR5, Fault |
| Dimension | |
| Size | 63.8mm x 63.8mm (without terminal block) |
| Operating Environment | |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |