CSE-M73A was discontinued. Please consider CSE-M73G as an alternative product.

CSE-M73A is an embedded serial to Ethernet module with a built-in RJ45 connector for Ethernet interface. Embedded with an optimized TCP/IP stack,
et module helps you minimize the hassle needed to mount since it comes equipped with a RJ45 connector and serial port interfaced with RS232, RS422, and RS485.
CSE-M73A is especially suitable for Multi Monitoring,
Solar Energy Management System, etc.
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | RS232 - RXD, TXD, CTS, RTS, GND |
|---|---|
| 3.3V level with 5V tolerant input - RXD, TXD, RTS, CTS, GND | |
| RS422 - TX+, TX-, RX+, RX-, GND | |
| RS485 - TRX+, TRX- , GND | |
| Connector | 1 X 6 2.54mm pitch pin header |
| Serial Port Property | |
| Baudrate | 300 bps ~ 230,400 bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 1.5, 2 |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet (RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TELNET |
| TFTP, DHCP, PPPoE, DNS, DDNS | |
| Telnet COM Port Control Option (RFC 2217) | |
| Security | SSL (Secure Socket Layer) |
| SSH (Secure Shell) | |
| IP & MAC filtering - Restrict host or network | |
| Password for Configuring | |
| Communication Mode | TCP Server (T2S) |
| TCP Client (COD) | |
| TCP Server/Client with AT Command (ATC) - Patent | |
| UDP Mode (U2S) | |
| Additional Functions | Multi-monitoring(Max. 8 TCP connections simultaneously) |
| Remote Debug Function | |
| TCP Server/Client Mode | |
| Sending MAC address Option | |
| Indicators (LEDs) | |
| Power | Red |
| LAN Link/LAN RXD | Green |
| Status/LAN TXD | Yellow |
| Management | |
| ezManager | Configuration and Monitoring Tool through Network and Serial |
| Telnet | Telnet Login |
| AT Command | Configuring in ATC mode - Patent |
| Supplementary Software | |
| ezManager | Configuration Tool for Windows |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 64.4mm x 40mm x 17mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5V |
| Current Consumption | 200mA typical |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
[ezManager.zip]ezManager v3.3F: ezTCP management program(for Windows)
![]()
[ezTerm.zip]ezTerm v1.4A: Socket program for test
![]()
[ezVSP_60A.zip]ezVSP v6.0A: Virtual COM port driver /
[HELP]
![]()
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| CSE-M73A-BO |
CSE-M73A (Supporting TTL) |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| DVD |
DVD with configuration tools and documentation |