
With one side featuring an RS422/RS485 interface and the other side featuring an Ethernet interface, the SMG-5521 serves as an industrial Modbus Gateway, connecting your Modbus RTU/ASCII devices/sensors to the Sollae Cloud. Through the Sollae Cloud's web interface, you gain the ability to retrieve data from and control your Modbus RTU/ASCII devices/sensors. Moreover, you can take advantage of the Sollae Cloud's advanced features such as event-action triggers, email notifications, graphical representations, and customizable dashboards.
The SMG-5521 provides a 10/100Mbps Ethernet interface and an RS422/RS485 serial port.
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | RS422/RS485 |
|---|---|
| TX+, TX-, RX+, RX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors and TVS TRX+, TRX-, GND with embedded 3.9K biasing resistors and TVS | |
| Connector | 3.5mm Pitch Terminal Block |
| Serial Port Property | |
| Baudrate | 1,200bps ~ 230,400bps |
| Data Bits | 8bits, 7bits with Parity |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 2 |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| Software Functions | |
| Protocols | IPv4/IPv6 dual stack |
| TCP, UDP, ICMP, DHCP, Modbus/TCP, mDNS | |
| Modbus/RTU, Modbus/ASCII | |
| Security | Password |
| Indicators(LEDs) | |
| PWR | Red |
| RUN | Yellow |
| LINK | Green |
| MRX | Green |
| MTX | Green |
| STX | Green |
| SRX | Green |
| Management | |
| spFinder | Configuration and Monitoring Tool through Network |
| Dimension | |
| Size | 94mm x 57mm x 24mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5V±0.5V |
| Protection | Reverse Voltage Protection / Surge Protection |
| Current Consumption | 145mA typical |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Certificate | |
| KC | Registration(KN 32, KN 35) |
| CE | EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU |
| FCC | FCC Part 15 Subpart B, Class A |
| BASIC | |
|---|---|
| 1 | SMG-5521 DataSheet |
| 2 | SMG-5521 User Manual |
| 3 | CE Сertificate |
| 4 | FCC Certificate |
| 5 | Declaration of RoHS Compliance |
| FAQ | |
| 1 | SMG-5521 Frequently Asked Questions |