Experiencing problems with component supply for EZL-70(A) we highly recommend CSE-M73 for new system.

EZL-70(A) is an embedded serial to Ethernet module with a built-in RJ45 connector for Ethernet interface.
Embedded with the highly accumulated TCP/IP technology, this module enables your serial equipment to access to the network without changing legacy software.
In other words, EZL-70(A) handles TCP/IP protocols to provide your serial equipment with seamless network connectivity, so as to help you control,
monitor and manage your serial equipment at a remote site.
This serial to Ethernet module also helps you minimize the hassle needed to mount since it comes equipped with a RJ45 connector
and serial port interfaced with RS232, RS422 and RS485.
EZL-70(A) is can be used for various systems such as Solar Energy Management System,
Automatic Remote Meter Reading System, etc.
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | 5V level - RXD, TXD, RTS, CTS, GND |
|---|---|
| RS232 - RXD, TXD, RTS, CTS, GND | |
| RS422 - TX+, TX-, RX+, RX- (full duplex), GND | |
| RX485 - TRX+, TRX- (half duplex), GND | |
| Connector | 1x6 2.54mm pitch pin header x 2 |
| Serial Port Property | |
| Data Rate | 1,200 bps ~ 115,200 bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1, 2 |
| Flow Control | RTS/CTS (Hardware), Xon/Xoff (Software) |
| Network Physical Interface | |
| Network Physical Interface | 10Base-T Ethernet |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TFTP, DHCP, PPPoE |
| Security | IP filtering |
| Restrict host Password for Configuring | |
| Communication Mode | TCP Server (T2S) |
| TCP Client (COD) | |
| TCP Server / Client with AT Command (ATC) | |
| UDP Mode (U2S) | |
| Additional Functions | Sending MAC address Option |
| Indicators (LEDs) | |
| Power | Red |
| LAN Link/LAN RXD | Green |
| Status/LAN TXD | Yellow |
| Management | |
| ezConfig | Configuring and Monitoring Tool through Ethernet |
| AT Command | Configuring in ATC Mode |
| Supplementary Software | |
| ezConfig | Configuration Tool for Windows |
| ezConfig Library | The Library of ezConfig for VC++, VB, Java and Linux |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 59mm x 40mm x 17mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 5V±0.25V |
| Current Consumption | 59mA typical |
| Operating Temperature | 0℃ ~ +55℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| BASIC | |
|---|---|
| 1 | EZL-70(A) DataSheet |
| 2 | EZL-70 User Manual |
| 3 | EZL-70(A) Declaration of RoHS Compliance |
| TCP | |
| 1 | Sending MAC Address function |
| SERIAL | |
| 1 | Serial cable datasheet |
| FAQ | |
| 1 | EZL-70(A) Frequently Asked Questions |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| EZL-70(A)-BO | ![]() EZL-70(A) |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| DVD |
DVD with configuration tools and documentation |