Experiencing problems with component supply for EZL-60L(A) we highly recommend CSE-B63N2 for new system.

EZL-60L(A) is an embedded RS232 to Ethernet board integrated with EZL-50L(A), serial to Ethernet module.
This cost-effective RS232 to Ethernet board automatically handles TCP/IP data to add networking capabilities to your serial devices.
By applying it, therefore, you can remotely control and monitor your serial device from anywhere in the world.
Since EZL-60L(A) has a RJ45 interface for Ethernet and a D-SUB interface for RS232, it can be easily applied to various environments such as
RFID Systems,
Remote Monitoring Systems,
Extending distance between two devices through the LAN, etc.
| Serial Interface | |
| Serial Interface | RS232 - RXD, TXD, RTS, CTS, GND, DTR-DSR loop backed |
|---|---|
| Connector | DB9M DTE Connector |
| Serial Port Property | |
| Data Rate | 1,200 bps ~ 115,200 bps |
| Data Bits | 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bit | 1 |
| Flow Control | RTS/CTS (Hardware), Xon/Xoff (Software) |
| Network Physical Interface | |
| Network Physical Interface | RJ45 (10Base-T) 1500 VAC Isolation |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TFTP, DHCP, PPPoE |
| Security | IP filtering |
| Restrict host Password for Configuring | |
| Communication Mode | TCP Server (T2S) |
| TCP Client (COD) | |
| TCP Server/Client with AT Command (ATC) | |
| UDP Mode (U2S) | |
| Additional Functions | Sending MAC address Option |
| Indicators (LEDs) | |
| Status | Red, The current status |
| Ethernet Link | Red |
| Ethernet RXD | Yellow |
| Ethernet TXD | Green |
| Management | |
| ezConfig | Configuring and Monitoring Tool through Ethernet |
| AT Command | Configuring in ATC Mode |
| Supplementary Software | |
| ezConfig | Configuration Tool for Windows |
| ezConfig Library | The Library of ezConfig for VC++, VB, Java and Linux |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 100mm x 55mm x 21mm |
| Operating Environment*/td> | |
| Input Voltage | DC 5V±0.25V |
| Current Consumption | 49mA typical |
| Operating Temperature | 0℃ ~ +55℃ |
| BASIC | |
|---|---|
| 1 | EZL-60L(A) DataSheet |
| 2 | EZL-50L User Manual |
| 3 | EZL-60L(A) Declaration of RoHS Compliance |
| TCP | |
| 1 | Sending MAC Address function |
| SERIAL | |
| 1 | Serial cable datasheet |
| FAQ | |
| 1 | EZL-60L(A) Frequently Asked Questions |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| EZL-60L(A)-BO |
EZL-60L(A) |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| SC |
Serial cable datasheet |
|
| DVD |
DVD with configuration tools and documentation |