Experiencing problems with component supply for CIE-M10, we highly recommend CIE-M10A for a new system.
CIE-M10 is an Ethernet remote I/O module that has 8 input ports, 8 output ports and an ADC (Analog to Digital Conversion) port
for sensors to detect temperature, humidity or pressure. This remote I/O module is additionally equipped with a UART interface
to allow your serial devices to establish an Ethernet networking connection. CIE-M10 mainly enables you to extend the distance
of the I/O control system, therefore you are able to remotely control and monitor your I/O devices over the Internet from anywhere in the world.
As well as with a simple management tool (ModMap), this Ethernet remote I/O module comes preloaded with a user web page,
which is available to customize with your own graphic images, to ease control and surveillance on the website.
Besides, a Macro function allows each relay output to be automatically controlled as set by simple logic formula.
Since this Ethernet remote I/O module has various methods to control outputs and monitor inputs such as HTTP,
Modbus/TCP and Serialized Modbus/TCP, it is available on various environments such as
Internet Switch, etc.

| Digital Input Port | |
| Number of Ports | 8 |
|---|---|
| Interface | 3.3V CMOS |
| Electric Parameter | Min VIL=-0.3V, Max VIL=0.8V |
| Min VIH=2.0V, Max VIH=5.5V | |
| Digital Output Port | |
| Number of Ports | 8 |
| Interface | 3.3V CMOS |
| Relay Capacity | Min VOH=2.9V, Max VOL=0.4V |
| Analog Input Port | |
| Number | 10bit ADC 1 Port |
| Interface | ADIN, ADVREF |
| Conversion Time | 2.33us |
| Electric Parameter | Min ADVREF=2.6V, Max ADVREF=3.3V |
| ADIN's Input Voltage Range = 0V ~ VADVREF | |
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | 1 x UART Port/RXD, TXD, RTS, CTS, GND |
| Electric Parameter | Min VIL = -0.3V, Max VIL = 0.8V |
| Min VIH=2.0V, Max VIH=5.5V | |
| Min VOH=2.9V, Max VOL=0.4V | |
| Serial Port Property | |
| Baudrate | 300bps~230,400bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet (RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| 1000 VAC Isolation | |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TELNET |
| TFTP DHCP, PPPoE, DNS, DDNS, HTTP, Modbus/TCP | |
| Security | IP & MAC filtering - Restrict host or network |
| Password for Configuring | |
| Digital I/O Port Communication Mode | Modbus/TCP, HTTP (User web page) |
| Stand alone (by simple equation) | |
| Serial Port Communication Mode | TCP Server (T2S) |
| TCP Client (COD) | |
| TCP Server/Client with AT command (ATC)-Patent | |
| UDP Mode (U2S) | |
| Additional Functions | Remote Debug Function |
| TCP Server/Client mode | |
| Sending MAC address Option | |
| Indicators (LEDs) | |
| Power | Red |
| Digital Output Port 0 | Green |
| Management | |
| ezManaver | Configuration and Monitoring Tool through Ethernet |
| Telnet | Telnet Login |
| AT Command | Configuring in ATC mode-Patent |
| Supplementary Software | |
| ezManager | Configuration Tool for Windows |
| ModMap | Management Tool of I/O controllers for Windows |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 64.4mm x 40mm x 17mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 3.3V±0.3V |
| Power Consumption | 190mA @ 3.3V without load |
| Operating Temperature | 0℃ ~ +70℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| CIE-M10-BO |
CIE-M10 |
|
| Optional Accessories | Description | Note |
| DVD |
DVD with configuration tools and documentation |