
CIE-M10A is a remote I/O control module that supports 8 digital input ports, 8 digital output ports, and 1 analog input port. The module provides the function to monitor and control the input/output port through the Ethernet or Internet by installing it in the user's system. Since the existing contacts can be controlled through the network, I/O equipment can be efficiently managed from anywhere in the remote location.
In addition, CIE-M10A provides a serial ↔ TCP/IP conversion function, so you can easily manage serial devices without additionally applying a separate serial wired LAN module.
The Modbus/TCP (or Serialized Modbus/TCP) protocol is used to control contacts of CIE-M10A, and since the web method is also supported, the output port can be controlled from anywhere through the website. Users can change the control screen to suit their needs.
Besides, a Macro function that automatically controls the output port by a simple logic expression according to the input port is also provided.
CIE-M10A can be used in any environment where there are I/O devices that need monitoring and control and is especially suitable for applications such as Internet Switch.
| Digital Input Port | |
| Number of Ports | 8 |
|---|---|
| Interface | 3.3V CMOS |
| Electric Parameter | Min VIL=-0.3V, Max VIL=0.8V |
| Min VIH=2.0V, Max VIH=5.5V | |
| Digital Output Port | |
| Number of Ports | 8 |
| Interface | 3.3V CMOS |
| Relay Capacity | Min VOH=2.9V, Max VOL=0.4V |
| Analog Input Port | |
| Number | 10bit ADC 1 Port |
| Interface | ADIN, ADVREF |
| Conversion Time | 2.33us |
| Electric Parameter | Min ADVREF=2.6V, Max ADVREF=3.3V |
| ADIN's Input Voltage Range = 0V ~ VADVREF | |
| Serial Physical Interface | |
| Serial Interface | 1 x UART Port/RXD, TXD, RTS, CTS, GND |
| Electric Parameter | Min VIL=-0.3V, Max VIL=0.8V |
| Min VIH=2.0V, Max VIH=5.5V | |
| Min VOH=2.9V, Max VOL=0.4V | |
| Serial Port Property | |
| Baudrate | 300bps~230,400bps |
| Data Bits | 5, 6, 7, 8 bits |
| Parity | None, Even, Odd, Mark, Space |
| Stop Bits | 1, 1.5, 2 |
| Network Physical Interface | |
| Network Interface | 10Base-T/100Base-TX Ethernet(RJ45) |
| Ethernet Speed Auto Sense | |
| 1:1 or Cross-over Cable Auto Sense | |
| 1000 VAC Isolation | |
| Software Functions | |
| Protocols | TCP, UDP, IP, ICMP, ARP, Ethernet, TELNET |
| TFTP DHCP, PPPoE, DNS, DDNS, HTTP, Modbus/TCP | |
| Security | IP & MAC filtering - Restrict host or network |
| Password for Configuring | |
| Digital I/O Port Communication Mode | Modbus/TCP, HTTP(User web page) |
| Stand alone(by simple equation) | |
| Serial Port Communication Mode | TCP Server(T2S) |
| TCP Client(COD) | |
| TCP Server/Client with AT command(ATC)-Patent | |
| UDP Mode(U2S) | |
| Additional Functions | Remote Debug Function |
| TCP Server/Client mode | |
| Sending MAC address Option | |
| Indicators(LEDs) | |
| Power | Red |
| Digital Output Port 0 | Green |
| Management | |
| ezManager | Configuration and Monitoring Tool through Ethernet |
| Telnet | Telnet Login |
| AT Command | Configuring in ATC mode-Patent |
| Supplementary Software | |
| ezManager | Configuration Tool for Windows |
| ModMap | Management Tool of I/O controllers for Windows |
| ezVSP | Serial to Network Virtual Driver for Windows |
| ezTerm | Simple TCP/IP Communication Test Tool |
| Dimension | |
| Size | 64.4mm x 40mm x 17mm |
| Operating Environment | |
| Input Voltage | DC 3.3V±0.3V |
| Current Consumption | 78mA @ 3.3V without load |
| Operating Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Storage Temperature | -40℃ ~ +85℃ |
| Part Number | Description | Note |
|---|---|---|
| CIE-M10A-BO |
CIE-M10A |
|
| Optional Accessories | Description | Note |